chrám sv. Petra a Pavla


V Y Š E H R A D


Vyšehrad je opředen mnoha bájemi o počátcích českého státu ale jeho skutečná historie začíná v desátém století, kdy je doložena mnoha vykopávkami. Tyto vykopávky a i písemné dokumenty ukazují na to, že Vyšehrad je asi o sto let mladší než pražský hrad. Roku 1070 byla založena Vyšehradská kapitula, podřízená přímo papeži, a původně dřevěný palác se změnil v kamennou pevnost s chrámy a sídlem pražského biskupa. Jako sídlo panovníka je doložen za Vratislava II, pozdějšího prvního českého krále. Od roku 1140 sídlili čeští panovníci opět na pražském hradě.

Poté jeho význam poněkud upadl. Ve 13 století byla po požáru obnovena bazilika sv. Petra a Pavla, která se se svými 110 metry délky stala nějvetším kostelem v Praze. Za vlády Karla IV se na Vyšehrad vrátil stavební ruch, byl napojen na budované městské hradby Nového města, Karel IV zde nechal zbudovat výstavný královský palác. V příštích staletích přestal být gotický obranný systém Vyšehradu učinný a tak už na začátku třicetileté války začala přestavba pevnosti. Přesto, že byla budována a vylepšována po dvě století, vyšehradská pevnost se nakonec nikdy při obraně Prahy bojově neuplatnila. Po prohrané válce s Pruskem se ukázaly městské pevnosti jako neučinné a tak bylo rozhodnuto opevněné zrušit. I když byla velká část hradeb zbourána, Vyšehradu dodnes dominují mohutné cihlami zpevněné valy. Uvnitř valů jsou rozsáhlé prostory které zčásti slouží jako depozitář originálu soch Karlova mostu. K nejvýznamnějším vyšehradským památkám patří románská rotunda sv. Martina, kostel sv. Petra a Pavla, Leopoldova brána, Táborská brána a Vyšehradský hřbitov. Toto pohřební místo vzniklo na konci 19. století, k věčnému spánku je tu uloženo více než 600 významných českých osobností.

Vyšehrad rozhodně stojí za návštěvu jako místo s historickými památkami ale také na příjemnou procházku. Z vrcholku vyšehradské skály je velice krásný výhled jak na Prahu, tak i na koryto řeky Vltavy. jedná se o jeden z nejhezčích přirozených vyhlídkových bodů v Praze.
Copyright © - RLD internet

Kurzy.cz

EUR změna
GBP změna
USD změna
CHF změna
In-počasí
TOPlist
baner-pražský hradDoporučujeme: AD-Nemo-Inspektor nemovitostí | Stavby Manhart