I apologize for the inaccurate and errors. All texts have been translated by Google


History of Prague


History of Prague is actually very long, there is a human settlement since prehistoric times. Prague may be with their thousand-year history of the capital of the state rank among the oldest metropolis.


Between 880 to 890 Prince Borivoj I founded the Prague Castle, the seat as head of state is used today. In 10 century, creating additional princely seat - Vyšehrad - and they quickly formed podhradí merchant - craft villages. These villages are in the 13th century and combines opevňují walls Old Town of Prague. Premysl Otakar II founded a town called opevňuje Lesser town.


The government of Charles IV is the peak flowering of Prague. Charles IV founded the University, New Town of Prague, and increased magnified Hradčany, built dozens of religious and secular buildings and Prague becomes one of the largest medieval velkoměst.Další development stopped Hussite wars. At the beginning of removing the power of the royal Prague office, the German nobility and even the Church. Privileged position of power to maintain in dalšícjh yearsThe government of Charles IV is the peak flowering of Prague. Charles IV founded the University, New Town of Prague, and increased magnified Hradčany, built dozens of religious and secular buildings and Prague becomes one of the largest medieval velkoměst.Další development stopped Hussite wars. At the beginning of removing the power of the royal Prague office, the German nobility and even the Church. Privileged position of power to maintain in the coming years.


S nástupem Habsburků na český trůn dochází Ferdinandem I k omezení práv královských měst. Další rozkvět nastává za vlády císaře Rudolfa II,který v Praze soustředil umělce a učence z celé renesanční Evropy. V té době žije v Praze 60tisíc obyvatel a patří opět mezi přední evropska velkoměsta.


Přichází stavovské povstání a bitva na Bílé hoře. Prahu postihují tvrdé tresty, plenění a přestěhování císařského dvora do Vídně. Praha přestává být hlavním městem a sídlem panovníků, ale i přesto si uchovává hospodářský i kulturní význam. Doba po třicetileté válce znamená velký stavební rozmach. Stavba palácu, klášterů i kostelů obnovené katolické cirkve zanechalo dosud mnoho osobitých a jedinečných barokních staveb.


V 18 století se Praha mění. Patentem císaře Josefa II jsou dosud samostatná města spojena v jeden celek. Kolem jejího opevnění vznikají nová průmyslová předměstí a stává se největším výrobním i dopravním centerm a mění se v moderní velkoměsto. Bohužel tato modernizace má i svojí stinnou stránku,během asanace koncem 19 století je zbořena velkíá část Starého města, Židovského města a mnoho památek je nenávratně ztraceno. Stavějí se nové reprezentační budovy ve slohu české novorenesance, secese a kubismu.


Novodobá historie začíná 28 říjnem 1918. kdy se Praha stala hlavním městem samostatné Československé republiky. V roce 1922 je k Praze připojeno 37 sousedních měst a vesnic a vzniká Velká Praha s necelými 700sty tisíci obyvatel a během par desetiletí téměř s jednim milionem.


Poté na Prahu opět dolehají horší časy druhé světové války a poté komunistického režimu. V roce 1989 se do Čech vrátily demokratické poměry, které velmi rychle proměnily tvář města. Praha se opět stává kulturním a turistickým centrem evropského významu. Pražská památková rezervace byla v r. 1992 zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.rotunda sv Křížerotunda sv Kříže

mistr Theodorikmistr Theodorik

sv. Jan Nepomucky na Skalcesv. Jan Nepomucky na Skalce

Národní divadloNárodní divadloCopyright © - RLD internet


baner-pražský hradDoporučujeme:
Doporučujeme: Výklad karet od Jany | Průvodce Praha | Střechy tesaři Praha | Stavby Manhart | Hodinový manžel | Tvorba webu | Bytový servis | Taxi Praha |