Barokní Praha


Barokní Praha


Baroko se do Čech dostalo začátkem 17. století v době třicetileté války a protože zde v té době byli soustředěni významní stavitelé z Itálie a Německa bylo v Praze postaveno mnoho krásných barokních paláců, kostelů ale i soch. Prohlídka Vás provede po skvostech barokní architektury, uvidíte Loretu, kostel Panny Marie Vítězné, chrám sv. Mikuláše a nádhernou barokní Vrtbovskou zahradu.
Krátkou procházkou po Malé stráně přijdeme k dalšímu skvostu, který patří mezi jednu z prvních barokních staveb v Praze. Jedná se chrám Panny Marie Vítězné. Začátkem sedmnáctého století si zde nechali pražští lutheráni postavit kostel zasvěcený Nejsvětější Trojici.

Celý článek Krátkou procházkou po Malé stráně přijdeme k dalšímu skvostu, který patří mezi jednu z prvních barokních staveb v Praze. Jedná se chrám Panny Marie Vítězné. Začátkem sedmnáctého století si zde nechali pražští lutheráni postavit kostel zasvěcený Nejsvětější Trojici. Stavba kostela byla financována s příspěvků evropských protestantů, jako výraz solidarity se souvěrci v Čechách a také jako ukázka soudržnosti protikatolického a protihabsburského tábora. Po Bílé hoře přešel kostel do rukou bosých karmelitánů, kteří jej na znamení díku za vítězství katolické armády přejmenovali. Nachází se zde krypta s rakvemi karmelitánů a příznivců řádu. Po dlouhá staletí je karmelitánský kostel Panny Marie Vítězné významným neoficiálním poutním místem katolických věřících z celého světa, kteří zde chtějí přednést své prosby nebo vyjádřit svůj dík Milostnému Pražskému Jezulátku. Je to vosková soška dítěte ze 16 století, kterou chrámu darovala v roce 1628 kněžna Polyxena z Lobkowicz. Se slávou Pražského Jezulátka rostlo i jeho bohatství. Mezi četnými dary se objevily jako výraz díků a obdivu i různé šatečky, jsou mezi nimi sametové šatečky od Marie Terezie, fialový obleček z Brazílie, šatečky s motivem draka z Vietnamu a mnoho dalších. V minulosti byla socha Pražského Jezulátka místem, kam se uchylovali věřící nejen ve svých soukromých potřebách, ale i v dobách ohrožení města a národa. Ani dnes bychom neměli zapomínat na to, že u této sošky si již mnoho lidí vyprosilo od Boha milost a pokoj.

Copyright © - RLD internet

Kurzy.cz

EUR změna
GBP změna
USD změna
CHF změna
In-počasí
TOPlist
baner-pražský hradDoporučujeme: AD-Nemo-Inspektor nemovitostí | Stavby Manhart